حمل و نقل

خدمات حمل اجناس تجاری

کشور ها و ملت ها معمولا برای برطرف کردن نیاز و تقاضا جامعه به تجارت و بازرگانی با یکدیگر می پردازند و باتوجه به این موضوع کالا های تجاری از مرز کشور های عبور کرده تا مقصد برسد. اما این موضوع در تجارت بین ملل قوانین مربوط به خود را دارد و برای اینکه در این مورد به مشکل برخورد نکنید باید با قوانین آشنایی داشته باشید. که در ادامه به آن می پردازیم .

 

حمل و نقل کالاهای تجاری توسط شرکت توران

قوانینی که در حمل و نقل بین المللی کالا مد نظر است از بسته بندی کالا تا توضیحات درج شده روی کالا و نوع حمل و …. باید مورد توجه قرار گیرد. برای این منظور شما به عنوان صاحب کالا و یا نماینده  قانونی ( ترخیص کار، حق العمل کار ) با اصطلاحات رایج بازرگانی و رویه های مرسوم آشنایی داشته باشید.

حمل و نقل به خودی خود دارای سه مدل زمینی، دریایی، هوایی می باشد. که به ترتیب از ارزانترین به گرانترین نوشته شده است و شما با توجه به نوع کالا و میزان هزینه ای که برای حمل و نقل کالای تجاری در نظر گرفته اید می توانید انتخاب کنید که با چه روشی به حمل و نقل کالا اقدام نمایید.

لازم است بدانید که این سه روش حمل و نقل کالا دارای مزایا و معایبی هستند که به تفکیک بیان خواهیم کرد.

حمل و نقل زمینی یا جاده ای

حمل و نقل زمینی از قدیمی ترین روش های حمل کالا و همچنین از ارزانترین راه های حمل و نقل کالا که حجم عظیمی از صادارت و واردات از همسایگان ایران را نیز به خود اختصاص می دهد می باشد خود شامل  دو روش جاده ای و ریلی است. ازمزایای این روش می توان به: در دسترس بودن و ارزان بودن آن نسبت به روش های هوایی و دریایی اشاره کرد، زمان رسیدن کالا کمتر از روش دریایی است ، هزینه بسته بندی کمتری را شامل می شود و همچنین تخلیه بار در بنادر ندارد. بهترین روش برای مسیر های کوتاه و صادارت به کشور های همسایه می باشد.

معایب

امنیت کمتری دارد، برای تجارت و بازرگانی با کشور های دور نمی تواند مورد استفاده قرارگیرد، اگرکالای فاسد شدنی باشد در مسیر های طولانی احتمال فساد آن وجود دارد و برای تجارت و بازرگانی در حجم بالا امکان پذیر نیست.

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی با قطارهای باری نیز یکی دیگر از روشهای حمل و نقل کالای زمینی می باشد که این مورد نیز دارای مزایا و معایبی است از مزایای آن می توان به: امنیت بالای کالا، هزینه کمتر نسبت به روش های دریایی و هوایی، یکی از بهترنی روش های برای حمل کالاهای معدنیست، مشکلات آب و هوایی بر این روش تاثیری ندارد.

معایب

حمل و نقل ریلی برای تمام کشور های امکان نخواهد داشت و همچنین برخی کالا ها نیز به روش ریلی نمی توان جا به جا کرد و ….. اشاره کرد.

حمل و نقل دریایی

در روش حمل و نقل دریایی یکی از مرسوم ترین روش های حمل و نقل کالا می باشد زیرا اکثر کشور های به آب های آزاد راه دارند و نصف سطح زمین را آب اقیانوس و دریا ها پوشانده است. ایران نیز دارای دو شاه خلیج فارس، تنگه هرمز در جنوب و دریای خزر در شمال می باشد که حجم زیادی از کالای تولیدی کشور از این طرق به کشور های دیگر صادر می شود. این روش هم دارای مزایا و معایبی هست که در ادامه به آن می پردازیم.

مزایا

صادارت به کل دنیا، بهترین روش برای صادارت به کشور های دور، هزینه کمتر نسبت به روش های هوایی، ارسال کالا در ابعاد و تعداد زیاد و ….. اشاره کرد.

معایب

به این صورت است که ریسک حوادث و خطرات طبیعی بیشتر است و زمان بیشتری برای رسیدن کالا صرف می شود.

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی یکی از روش های نوین در صنعت تجارت و بازرگانی است که معمولا هزینه زیادی را نیز برای صاحب کالا به همراه دارد. در این روش از پایانه و فرودگاه های باربری استفاده می شود برای مثال در ایران فرودگاه پیام کرج یک فرودگاه باربری کالاهای تجاری می باشد. این روش به دلیل گران تر بودن نسب به روش های بالا خواهان کمتری دارد اما به این حالا دارای مزایا و معایبی است.

 

مزایا

سریعترین روش ممکن برای جا به جایی کالا و به همین دلیل امکان فساد کالا کمتر است، امنیت بیشتر و ریسک کمتر در مقابل با حوادث طبیعی

معایب

هزینه زیاد آن نسبت به سایر روش های حمل و نقل و همچنین از این روش نمی توان برای همه کالا ها استفاده کرد و دارای محدودیت می باشد.